Połączenia lotnicze na Sycylię.

Awatar użytkownika
wowa

Re: Połączenia lotnicze na Sycylię.

Postautor: wowa » czwartek, 11 sty 2018, 23:11

W rocznicę pierwszego wpisu w tym wątku...

1. 2017 z Ryanaire'em: Wrocław-Bolonia-Catania i Catania-Bergamo-Wrocław
Na lotnisku w Bolonii jest przejście z przylotów na odloty, bez opuszczania strefy tranzytowej (bez powtórnego security); duże, przeszklone drzwi, schodki w górę, strzałki informacyjne; i... JEST ZAMKNIĘTE. Pytałem obsługę lotniska; młody Włoch pokiwał przecząco głową, wyrzucił ręce w górę jak JPII witając wiernych i coś wyparlał - myślę, że "Oto są Włochy" :-), ale z bardzo sympatycznym uśmiechem.
Dobra informacja: na obu lotniskach: w Bolonii i w Bergamo są odrębne ścieżki do security dla rodzin z dziećmi i dla inwalidów. To, jak dla mnie, typowe dla południowców - dbają o dzieci. Myślę, że jakby się znalazło w niedoczasie, przy zrobieniu ew. pewnego zamieszania wokół siebie, można by było tamtędy się przebić.

2. W tym roku znowu loty z Ryanair'em:
> Wrocław (WRO)-Palermo (PMO) || Palermo-Wrocław
> lot wieczorny || lot nocny
> orientacyjny czas podróży: 2 godz. 35 min.

3. Problem: z której strony samolotu rezerwować miejsce; program: flightradar24.com
Tom_Cat pisze:Wowa nie wiem czy te nasze porady w czymś Ci pomogły, czy rozwiązały jakieś problemy, a może stworzyły kolejne. :lol: Bo taka "niespodzianka", jaką easyJet zrobił po starcie, może też być przy lądowaniu, jak splot wydarzeń do tego doprowadzi. :roll:
Nie do rozpracowania sprawa, a gdyby była, pewnie Ryanair by co najmniej podwoił koszt rezerwacji miejsca od strony Etny :roll:. A co do programu śledzenia samolotów, sporo godzin nad nim (byłem) przesiedziałem. Dorwałem jakiś samolot z dziwnymi numerami lęcący krańcami Europy (Islandia, Grenlandia), pewnie wojskowy. Obserwowałem helikoptery latające wokół Etny. Ciekawie wygląda obrazek wszystkich samolotów lecących nad kulą ziemską. Ale chyba najbardziej zafascynowały mnie symulacje wiatrów na różnych wysokościach; ze szkoły pamiętam o "górnych" i "dolnych", ale to co w tym programie zobaczyłem uświadomiło, jakie to skomplikowane zjawisko i fascynujące, i jak sprawa ruchów powietrza komplikuje loty samolotów nad lądem. A lądowanie w Katanii przeszło nijako, choć siedziałem po właściwej stronie. W naszych rozważaniach zapomnieliśmy o chmurach; tamtego wieczora "odgrodziły" od Etny.

4. Lotnisko na Maderze: wydłużono tam pas (można sobie pod spodem jechać samochodem; szkoda, że nie po pasie, jak w Gibraltarze :o). A samoloty startują/lądują w obu kierunkach wzdłuż brzegu.

Wygląda na to, że I came back :hej:.
Awatar użytkownika
Linx
Moderator

Postautor: Linx » sobota, 13 sty 2018, 20:08

Dobrze się składa, że wowa odświeżył ten wątek, bo od jego powstania trochę się zmieniło...
Zarówno z Krakowa jak i z Modlina Ryanair oferuje kierunek Trapani, bo w wyszukiwarce jest dostępny, ale żadnego lotu nie da się wybrać. :mysli01:
Jedyne bezpośrednie rejsy z Polski to Wrocław (WRO) - Palermo (PMO).
Ale Ryanair wprowadził rejsy z możliwością przesiadki. ;) Na chwilę obecną dostępne są z Krakowa z przesiadką w Bergamo do Catanii i Palermo.

Kraków (KRK) - Bergamo (BGY) - Catania (CTA) [Catania - Bergamo - Kraków]
Połączenie całoroczne.

Kraków (KRK) - Bergamo (BGY) - Palermo (PMO) [Palermo - Bergamo - Kraków]
Połączenie całoroczne.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » niedziela, 14 sty 2018, 13:58

wowa pisze:1. 2017 z Ryanaire'em: Wrocław-Bolonia-Catania i Catania-Bergamo-Wrocław

Dobrze, że wyprawa się udała. Wowa, a może napiszesz krótką relację z pobytu?
wowa pisze:Na lotnisku w Bolonii jest przejście z przylotów na odloty, bez opuszczania strefy tranzytowej (bez powtórnego security); duże, przeszklone drzwi, schodki w górę, strzałki informacyjne; i... JEST ZAMKNIĘTE.

Jakoś mnie to nie dziwi. :lol: Ale nie jest to jedyne lotnisko.
wowa pisze:2. W tym roku znowu loty z Ryanair'em:
> Wrocław (WRO)-Palermo (PMO) || Palermo-Wrocław

:brawo: Widzę, że Cię Sycylia wciąga. :thumb up:
wowa pisze:Nie do rozpracowania sprawa, a gdyby była, pewnie Ryanair by co najmniej podwoił koszt rezerwacji miejsca od strony Etny :roll:.

Tak, oni to są pierwsi do poszukiwania dodatkowych dochodów. :lol:
Już niedługo zmienia się polityka bagażowa i jak nie zakupisz pierwszeństwa wejścia na pokład (chyba to było 5€ :mysli03: ), to będziesz mógł wziąć ze sobą tylko mały bagaż podręczny, a ten większy trafi do bagażnika.
Linx pisze:Zarówno z Krakowa jak i z Modlina Ryanair oferuje kierunek Trapani, bo w wyszukiwarce jest dostępny, ale żadnego lotu nie da się wybrać.

O ile dobrze pamiętam, to najpierw miał być jakiś remont na lotnisku w Trapani i loty miały być czasowo zawieszone. A potem podobno nie mogli się dogadać... Na obecną chwilę widzę, że oprócz rejsów do Polski nie ma też do wybranych krajów jak Hiszpania, Holandia, a Belgia ma oraz połączenia włoskie też są dostępne (ale też nie do wszystkich miast).
Awatar użytkownika
wowa

Postautor: wowa » poniedziałek, 15 sty 2018, 14:35

Tom_Cat pisze:
wowa pisze: 1. 2017 z Ryanaire'em: Wrocław-Bolonia-Catania i Catania-Bergamo-Wrocław
Dobrze, że wyprawa się udała. Wowa, a może napiszesz krótką relację z pobytu?
Jasne, że napiszę, może i nie krótko, ale raczej nie relację - zastanawiam się nad konwencją, i nie w tym wątku. Listę do zwiedzania mam przecież gotową i nie zrealizowaną w pełni; listę co do zjedzenia - tak samo. A do wylotu są jeszcze cztery miesiące. Póki co, obserwuję zagrywki Ryanaira próbującego od czasu do czasu wzbudzać popłoch wśród potencjalnych klientów. I rozumie teraz skąd mogą brać się wysokie ceny lotów z Palermo (sprawa powiązana z lotniskiem Trapani). Jak coś zaobserwuję, napiszę w tym wątku.
Awatar użytkownika
Tom_Cat
Administrator

Postautor: Tom_Cat » poniedziałek, 15 sty 2018, 21:50

wowa pisze:Jasne, że napiszę, może i nie krótko, ale raczej nie relację - zastanawiam się nad konwencją, i nie w tym wątku.

Czekamy, może być obszernie. ;)
wowa pisze:Póki co, obserwuję zagrywki Ryanaira próbującego od czasu do czasu wzbudzać popłoch wśród potencjalnych klientów. I rozumie teraz skąd mogą brać się wysokie ceny lotów z Palermo (sprawa powiązana z lotniskiem Trapani).

Ryanair lubi od czasu do czasu podroczyć się z lotniskiem, jak nie tam, to gdzie indziej. Ta linia tak ma. :lol: Minusem jest to, że klienci mogą ucierpieć w "ferworze walki". :|
Awatar użytkownika
Linx
Moderator

Postautor: Linx » wtorek, 16 sty 2018, 13:37

Tom_Cat pisze:Już niedługo zmienia się polityka bagażowa i jak nie zakupisz pierwszeństwa wejścia na pokład (chyba to było 5€ :mysli03: ), to będziesz mógł wziąć ze sobą tylko mały bagaż podręczny, a ten większy trafi do bagażnika.

Od wczoraj...
ryanair.com pisze:Od 15 stycznia 2018 r. pasażerowie, którzy nie mają wykupionego Pierwszeństwa wejścia i 2 sztuk bagażu podręcznego mogą wnieść na pokład tylko 1 mały bagaż.
Bez pierwszeństwa wejścia na pokład
Jeśli pasażer nie ma wykupionego Pierwszeństwa wejścia i 2 sztuk bagażu podręcznego, nie może wnieść na pokład torby na kółkach. Konieczne jest pozostawienie torby przy bramce w celu bezpłatnego umieszczenia w luku bagażowym.
Maksymalne wymiary małego bagażu: 35 x 20 x 20 cm. Bagaż powinien z łatwością zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu.
Maksymalne wymiary dużego, 10kg bagażu: 55 x40 x 20cm. Bagaż musi mieścić się w boksie kontrolnym przy bramce, skąd zostanie dostarczony do luku i bezpłatnie przewieziony.
Naruszenie tych zasad będzie skutkować opłatą w wysokości 50 EUR za sztukę bagażu przy bramce do wejścia na pokład i może prowadzić do opóźnień, które dotkną wszystkich pasażerów na pokładzie.
Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego
Wyłącznie pasażerowie, którzy wykupią Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego, taryfę Flexi Plus, taryfę Plus lub taryfę Family Plus będą mogli wnieść na pokład swój standardowy bagaż podręczny.
Maksymalne wymiary małego bagażu: 35 x 20 x 20 cm. Bagaż powinien z łatwością zmieścić się pod siedzeniem pasażera z przodu.
Maksymalne wymiary dużego, 10kg bagażu: 55 x40 x 20cm. Bagaż musi mieścić się w boksie kontrolnym przy bramce.
Naruszenie tych zasad będzie skutkować opłatą w wysokości 50 EUR za sztukę bagażu przy bramce do wejścia na pokład i może prowadzić do opóźnień, które dotkną wszystkich pasażerów na pokładzie.
https://www.ryanair.com/pl/pl/zaplanuj- ... odrecznego

Wróć do „Komunikacja Sycylia”